Montaż siatki na balkonie - czy jest potrzebna zgoda spółdzielni/wspólnoty?

Fakt, że zapewnienie kotom bezpiecznego dostępu do balkonu/okna/tarasu jest niezbędne dla ich i naszego komfortu, jest bezsporny. Kwestią sporną jest pytanie, czy powinniśmy zgłosić chęć wykonania ww. usługi przedstawicielowi spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej?

Kluczowe pytanie brzmi: do kogo należy balkon - do właściciela lokalu czy wspólnoty?

Główną zasada brzmi, że zgoda wspólnoty/spółdzielni jest wymagana w przypadku działań dotyczących tych części budynku, które tworzą część wspólną nieruchomości.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7.03.2008 r. (sygn. akt III CZP 10/08) wewnętrzna część balkonu jest integralną częścią lokalu, do którego przynależy. Natomiast jego zewnętrzny fragment należy do elewacji budynku, więc jest tym samym elementem wspólnym nieruchomości.

Stelaże naszych realizacji, mimo, że siatka jest w większości przypadków umieszczona po zewnętrznej części balustrady, instalowane są wewnątrz balkonu, nie naruszając tym samym części wspólnych.

W jakiej sytuacji można zainstalować siatkę bez zgody wspólnoty?

Jeśli chcemy zamontować siatkę, która nie narusza elewacji i konstrukcji budynku, to nie jest potrzebna zgody wspólnoty. Jednak, gdy montaż ingeruje w jakiś sposób w budynek, to uzyskanie zgody bywa konieczne, szczególnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nowym/deweloperskim obiektem, lub remont elewacji odbył się w okresie ostatnich 3 lat. Inwazyjne naruszenie struktury budynku mogłoby skutkować zerwaniem gwarancji.

Wspólnotowy regulamin porządku domowego - jak go interpretować?

Czy może on zakazać instalacji siatki na balkonie? Jego obostrzenia są zależne od obowiązujących przepisów - zapisy w regulaminie nie mogą lekceważyć regulacji prawnych.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy administrator ma inne zdanie na temat zakładania siatek na balkonach. Np. w przypadku montażu krat w oknach wymagana jest aprobata Zarządcy. Czy można to porównać do instalacji cienkiej, prawie niewidocznej siatki? Jest to kwestia indywidualna. Jeśli macie Państwo wątpliwości, polecamy skontaktować się ze Spółdzielnią i przedstawić powód, czemu siatka ma służyć.

Należy pamiętać, że siatka balkonowa może być przeznaczona zarówno dla kotów, jak i przeciw gołębiom oraz jako ochrona przed wypadnięciem dziecka, wyrzucaniem zabawek etc. Z doświadczenia możemy podpowiedzieć, że te ostatnie przeznaczenia są najskuteczniejszą argumentacją.

NASZE ODDZIAŁY

W ostatnich latach poszerzyliśmy obszar naszych działań o Łódź, Poznań oraz Gdańsk, Gdynię, Sopot. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu - Siatki balkonowe. Montaże wykonujemy przez cały rok, na terenie całej Polski.


T: 664 131 617

E: bydgoszcz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Tuchola, Świecie, Brodnica, Chełmno, Solec Kujawski, Golub - Dobrzyń, Żnin, Kcynia

T: 533 995 970

E: gdansk@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg, Lębork, Tczew, Wejherowo, Słupsk, Malbork, Starogard Gdański, Reda, Rumia, Chojnice, Kwidzyn

T: 664 131 617

E: poznan@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Poznań, Gniezno, Konin, Kalisz, Piła, Ostrów Wlkp., Leszno, Swarzędz, Września, Jarocin, Środa Wlkp.

T: 533 995 970

E: szczecin@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Police, Szczecinek, Wałcz, Stargard, Świnoujście

T: 664 131 617

E: olsztyn@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Olsztyn, Ełk, Elbląg, Giżycko, Ostróda, Szczytno


T: 533 995 970

E: gorzow@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Krajeńskie

T: 664 131 617

E: warszawa@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Warszawa, Ząbki, Józefów, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Łomianki, Wołomin, Legionowo, Marki

T: 664 131 617

E: lodz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Łódź, Kutno, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Łowicz

2