BLOG

2019-12-16

Przygotowanie mieszkania na pojawienie się kota


Przyjęcie kota pod swój dach zawsze musi być przemyślaną decyzją wszystkich domowników.

Koty niewychodzące spędzają całe dnie w domu. Hałas i ruch miejski, a także nieprzewidywalna kocia natura mają wpływ na to, że wiele z nich nie wychodzi wcale na zewnątrz, z obawy ich właścicieli przed ucieczką, wypadkiem czy zaginięciem. Dlatego poza niezbędnymi akcesoriami jakim są kuweta i miski każdy kot powinien mieć też zapewnioną rozrywkę i bezpieczeństwo.

Podstawową sprawą jest zapewnienie mu spokoju w dniu przybycia, gdyż pierwszy moment w nowym miejscu bywa bardzo stresujący. Pozwólmy kotu we własnym tempie obejść mieszkanie, nie absorbujmy na siłę jego uwagi. Ważne jest, aby nie opuszczać w pierwszym dniu mieszkania, nie zmuszać kota na siłę do zabawy. Proces adaptacji do nowego miejsca powinien przebiegać naturalnie, bez niepotrzebnych bodźców i jest sprawą indywidualną.

Drugim bardzo ważnym zagadnieniem jest zabezpieczenie balkonów i okien. Chwila nieuwagi może okazać się bardzo kosztowna zdrowotnie i finansowo. Kot widzący ptaka lub owada działa instynktownie i może wyskoczyć przez otwarty balkon lub zaklinować się w uchylonym oknie. Najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie siatki polietylenowej, o oczku 4 x 4 cm i wzmocnionym splocie. Montaż polega na stworzeniu stelażu z linek stalowych, kołków sufitowych i śrub rzymskich, Profesjonale firmy oferują także montaże bezinwazyjne, bez wiercenia w elewacji.

Kolejnym tematem jest odpowiednia selekcja posiadanych w domu roślin. Niebezpieczne są kłujące kaktusy, popularna dracena, poinsecja czyli gwiazda betlejemska, lilia, skrzydłokwiat, konwalia, czy bluszcz. Objawy zatrucia są rozmaite - od ślinienia, poprzez brak apetytu, po wymioty, a nawet paraliż i uszkodzenie narządów wewnętrznych. Warto za to kupić Nepetę, potocznie zwaną „kocimiętką” - jest zupełnie bezpieczna i wprowadza koty w doskonały nastrój, ponieważ zawiera substancję imitują zapachem kocie feromony.

Miski dla kota, osobna na suchą i mokrą karmę oraz na wodę powinny być umieszczone w łatwo dostępnym i w miarę odosobnionym miejscu. Warto wybrać miejsce zacienione, bowiem nadmiar słońca może negatywnie wpływać na mokre jedzenie. Dostęp do miski z wodą musi być nieograniczony i stały. 

Następnym niezbędnym elementem jest kuweta. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele różnych typów: otwarte, kryte, czy samoczyszczące. Musi być ona wypełniona żwirkiem, piaskiem lub granulatem. Zalecane jest ustawianie jej w cichym i spokojnym miejscu, którego nie należy zbyt często zmieniać. Kuweta nie powinna bezpośrednio sąsiadować z miejscem, gdzie zwierzę je i pije.

Jeśli nie chcemy, aby nasze meble padły ofiarą kocich pazurów, warto pomyśleć o drapaku. Możemy wybierać spośród wielu typów: z drabinkami do wspinania, platformami do leżenia, z hamakiem do zabawy, z budką, z pochylnią, lub najprostsze, mocowane bezpośrednio do ściany. Różnorodne wzornictwo i materiały z jakich są wykonywane sprawia, że można je dopasować do każdego, nawet bardzo nowoczesnego wnętrza.

O wyborze miejsc do wypoczynku decyduje sam kot, warto jednak zaopatrzyć pomieszczenie w legowisko: może to być pełna budka lub kosz, ale również legowisko specjalnie przeznaczone na parapet, hamak, bądź leżanka do zamontowania na kaloryferze. Najważniejsze jest jednak, aby kot podczas odpoczynku miał spokój, nikt go nie przepędzał i niepotrzebnie zaczepiał.

Jeśli chodzi o zabawki to mogą być one wykonane z różnorodnych materiałów, byle nie miały ostrych, czy niebezpiecznych elementów, które mogą zagrozić naszemu kotu. Wystrzegajmy się przedmiotów z plastikowymi elementami, czy zabawek, których drobne elementy kot może odczepić i połknąć.

Wszystkie powyższe akcesoria nie mogą nam przysłonić najważniejszego zagadnienia jakim jest zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa i traktowanie z szacunkiem i miłością.

young-cat-718785_1920.jpg

metadata: Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się kota– siatkidlakotow.pl

NASZE ODDZIAŁY

W ostatnich latach poszerzyliśmy obszar naszych działań o Łódź, Poznań oraz Gdańsk, Gdynię, Sopot. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu - Siatki balkonowe. Montaże wykonujemy przez cały rok, na terenie całej Polski.


T: 664 131 617

E: bydgoszcz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Tuchola, Świecie, Brodnica, Chełmno, Solec Kujawski, Golub - Dobrzyń, Żnin, Kcynia

T: 533 995 970

E: gdansk@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg, Lębork, Tczew, Wejherowo, Słupsk, Malbork, Starogard Gdański, Reda, Rumia, Chojnice, Kwidzyn

T: 664 131 617

E: poznan@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Poznań, Gniezno, Konin, Kalisz, Piła, Ostrów Wlkp., Leszno, Swarzędz, Września, Jarocin, Środa Wlkp.

T: 533 995 970

E: szczecin@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Police, Szczecinek, Wałcz, Stargard, Świnoujście

T: 664 131 617

E: olsztyn@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Olsztyn, Ełk, Elbląg, Giżycko, Ostróda, Szczytno


T: 533 995 970

E: gorzow@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Krajeńskie

T: 664 131 617

E: warszawa@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Warszawa, Ząbki, Józefów, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Łomianki, Wołomin, Legionowo, Marki

T: 664 131 617

E: lodz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Łódź, Kutno, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Łowicz

2