BLOG

2020-01-09

Siatka na balkon i okno dla kota - jaką wybrać?


Siatka ochronna dla kota jest niezbędną składową naszego mieszkania/domu, jeśli chcemy podarować mu namiastkę wolności i oddechu na świeżym powietrzu.

Nie ma znaczenia, czy mieszkanie znajduje się na parterze (siatka chroni przed ucieczką), czy wyższym piętrze (upadek z dużej wysokości). W przypadku kotów instynkt samozachowawczy często przegrywa z łowieckim i liczenie na to, że zwierzę spadnie na przysłowiowe cztery łapy, może okazać się złudne i tragiczne w skutkach.

Siatka ochronna na balkon

Montaż siatki balkonowej to wbrew pozorom skomplikowana i wymagająca kilkuletniego doświadczenia czynność. W większości przypadków siatkę instaluje się po zewnętrznej stronie barierki (od podłogi po zadaszenie balkonu powyżej), mając na uwadze, żeby nie zostawiać żadnych szczelin. Skomplikowana jest instalacja siatki na balkonie w sytuacji braku zadaszenia, czy odmowy wiercenia w elewacji (coraz częstsze w przypadku nowo powstałych bloków). W obu tych przypadkach należy zastosować konstrukcję/stelaż opartą na profilach stalowych/aluminiowych i uchwytów zaciskowych, Bazowanie na przylepnych zaczepach jest bardzo ryzykowne w przypadku kotów lubiących się wspinać.

Siatka ochronna na okno

Myśląc o siatce na okno dla kota, należy wspomnieć o dwóch rodzajach zabezpieczenia:

- pokrywająca otwór w całości - pozwoli nam na spokojne wietrzenie mieszkania przy oknie otwartym na oścież, bez ryzyka, że zwierzę wyskoczy na zewnątrz. Najczęściej jest ona wykonywana we wnęce, przy zastosowaniu metody elewacyjnej. W niektórych przypadkach zabezpieczane jest tylko jedno skrzydło okienne - siatka przylega wówczas bezpośrednio do ramy.
- kratka na okno uchylne dla kota - zabezpieczająca szczelinę powstającą po otwarciu tego typu okna.

UWAGA! Nawet najmocniejsza moskitiera nie stanowi wystarczającej ochrony dla naszych kotów.

Wybór siatki na balkon

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów siatek. Począwszy od mało widocznych, nylonowych (ale przy okazji mało trwałych), poprzez sieci rybackie, siatki metalowe, a skończywszy na polietylenowych. Te ostatnie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na trwałym i jednocześnie estetycznym zabezpieczeniu. Polecamy siatkę o oczku 4 x 4 cm i pogrubionym splocie.

Najważniejsze jest to, żeby siatka była wytrzymała (zarówno pod kątem drapania i przegryzania, jak warunków atmosferycznych) i dobrze naciągnięta.

Montaż siatki balkonowej

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu siatki dla kota profesjonalnym firmom zajmującym się tego rodzaju zabezpieczeniami, jednak wówczas należy się liczyć z kosztem od kilkuset do przeszło tysiąca złotych, w zależności od wielkości balkonu, trudności wykonania czy braku zadaszenia i możliwości wiercenia. Własnoręczna instalacja jest oczywiście znacznie tańsza, ale czasochłonna, niebezpieczna ze względu na wysokość, a niekiedy niemożliwa do wykonania (brak odpowiednich narzędzi, doświadczenia, wiedzy technicznej).

Podstawową sprawą jest szczelne zabezpieczenie całego balkonu - wszystkich przestrzeni na górze i na dole, jak i po bokach. Kotwienia do mocowania linki stalowej powinny być rozmieszczone co 40 centymetrów. Kolejnym zagadnieniem jest prawidłowe naciągnięcie siatki (względy bezpieczeństwa kota i estetyka).

Siatkę dla kota dopinamy za pomocą specjalistycznych zszywek do wcześniej stworzonego stelażu z linek stalowych i śrub rzymskich.

siatka-na-koty-Kalisz.jpg

metadata: Jak wybrać siatkę na balkon i okno dla kota – siatkidlakotow.pl

NASZE ODDZIAŁY

W ostatnich latach poszerzyliśmy obszar naszych działań o Łódź, Poznań oraz Gdańsk, Gdynię, Sopot. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu - Siatki balkonowe. Montaże wykonujemy przez cały rok, na terenie całej Polski.


T: 664 131 617

E: bydgoszcz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Tuchola, Świecie, Brodnica, Chełmno, Solec Kujawski, Golub - Dobrzyń, Żnin, Kcynia

T: 533 995 970

E: gdansk@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg, Lębork, Tczew, Wejherowo, Słupsk, Malbork, Starogard Gdański, Reda, Rumia, Chojnice, Kwidzyn

T: 664 131 617

E: poznan@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Poznań, Gniezno, Konin, Kalisz, Piła, Ostrów Wlkp., Leszno, Swarzędz, Września, Jarocin, Środa Wlkp.

T: 533 995 970

E: szczecin@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Police, Szczecinek, Wałcz, Stargard, Świnoujście

T: 664 131 617

E: olsztyn@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Olsztyn, Ełk, Elbląg, Giżycko, Ostróda, Szczytno


T: 533 995 970

E: gorzow@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Krajeńskie

T: 664 131 617

E: warszawa@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Warszawa, Ząbki, Józefów, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Łomianki, Wołomin, Legionowo, Marki

T: 664 131 617

E: lodz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Łódź, Kutno, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Łowicz

2