BLOG

2018-11-06

Kot domowy, niewychodzący, a czyhające niebezpieczeństwa.


Czy teoria, że kot żyjący w domu jest narażony na mniej niebezpieczeństw od tego żyjącego na zewnątrz, jest prawdziwa? Jak należy dbać o kota domowego, by jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem?

Czy przebywanie kota wyłącznie w domu wolne jest od wszelkich zagrożeń? Niestety nie jest to możliwe. W tym przypadku kluczowa jest jednak zdecydowanie większa kontrola, jaką możemy sprawować nad naszym czworonogiem, jeśli ten jest zwierzęciem niewychodzącym.

Odpowiednia organizacja terytorium i wyrobienie w sobie kilku podstawowych nawyków, to podstawowe kwestie, które pozwolą zapewnić zwierzęciu komfortowe warunki życia.

Koty uwielbiają penetrować domowe zakamarki, w które czasem łatwiej wejść, niż z nich wyjść. Pamiętajmy o każdorazowym zamykaniu drzwiczek pralki, zmywarki czy piekarnika, a przed uruchomieniem tego typu urządzeń sprawdźmy, czy kot nie uciął sobie w nich drzemki.

Zagrożeniem bywają także środki czystości, lekarstwa oraz niektóre rośliny doniczkowe. Równie niebezpieczne mogą okazać się niezabezpieczone kable elektryczne.

Tematem priorytetowym jest osiatkowanie okien i balkonów. Na zewnątrz czeka na kota wiele pokus – przelatujące ptaki, owady i inne obiekty. Mogą one zainteresować kota na tyle, że zechce na nie zapolować, a to może się skończyć tragicznie. Jeśli posiadamy dom z ogródkiem, dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnej woliery, która umożliwi kotu korzystanie ze świeżego powietrza i słońca w bezpieczny sposób.

Opieka nad kotem niewychodzącym to nie tylko usuwanie domowych zagrożeń. Równie ważne jest poddawanie kota regularnym szczepieniom i odrobaczaniu - bakterie i larwy przynoszone są do domu chociażby na butach.

Poziom aktywności kotów przebywających wyłącznie w domu z reguły jest niższy od kotów wychodzących, mniejsze jest także ich zapotrzebowanie energetyczne. Aby utrzymać swojego czworonoga w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej, należy prawidłowo go odżywiać oraz zapewnić odpowiednią dawkę rozrywek i ruchu.

Oprócz dobrej jakości karmy, kuwety, misek czy drapaków, przydadzą się właściwie dobrane zabawki. Pełnią one ważną rolę w zapewnieniu kotu treningu ruchowego oraz pomagają zaspokoić naturalne instynkty. Przebywanie w zbyt mało urozmaiconym środowisku w połączeniu z niedostateczną aktywnością fizyczną może skutkować pojawieniem się u kotów niepożądanych zachowań - niszczenie mebli, agresja wobec właściciela, otyłość.

Nie można zapomnieć o podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych, jak obcinanie paznokci, czesanie, higiena oczu i uszu.

Podsumowując, trzymając kota w domu możemy skuteczniej zadbać o jego bezpieczeństwo, a przy tym nie narażamy siebie na utratę zwierzęcia lub koszty związane z wizytami u weterynarza Przy odpowiednim odżywianiu, z zachowaniem troski o zdrowie i zaspokojenie kocich, naturalnych instynktów, możemy zapewnić mu szczęśliwe życie przez długie lata.

cat-1455468_1920.jpg

metadata: Kot domowy, niewychodzący, a czyhające niebezpieczeństwa. – siatkidlakotow.pl

NASZE ODDZIAŁY

W ostatnich latach poszerzyliśmy obszar naszych działań o Łódź, Poznań oraz Gdańsk, Gdynię, Sopot. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu - Siatki balkonowe. Montaże wykonujemy przez cały rok, na terenie całej Polski.


T: 664 131 617

E: bydgoszcz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Tuchola, Świecie, Brodnica, Chełmno, Solec Kujawski, Golub - Dobrzyń, Żnin, Kcynia

T: 533 995 970

E: gdansk@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg, Lębork, Tczew, Wejherowo, Słupsk, Malbork, Starogard Gdański, Reda, Rumia, Chojnice, Kwidzyn

T: 664 131 617

E: poznan@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Poznań, Gniezno, Konin, Kalisz, Piła, Ostrów Wlkp., Leszno, Swarzędz, Września, Jarocin, Środa Wlkp.

T: 533 995 970

E: szczecin@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Police, Szczecinek, Wałcz, Stargard, Świnoujście

T: 664 131 617

E: olsztyn@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Olsztyn, Ełk, Elbląg, Giżycko, Ostróda, Szczytno


T: 533 995 970

E: gorzow@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Krajeńskie

T: 664 131 617

E: warszawa@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Warszawa, Ząbki, Józefów, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Łomianki, Wołomin, Legionowo, Marki

T: 664 131 617

E: lodz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Łódź, Kutno, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Łowicz

2