BLOG

2018-11-06

Kot wychodzący a czyhające niebezpieczeństwa


Spotykamy osoby, które są w pełni przekonane, że ich koty pozbawione możliwości wychodzenia, nie będą w pełni szczęśliwe, a odmawianie im tego przywileju jest nieludzkie i stoi w sprzeczności z naturą zwierzęcia. Inne robią to ze względów praktycznych, aby zwierzęta załatwiały się poza domem. Zanim zdecydujemy o tym, czy nasz kot na pewno musi wychodzić na zewnątrz, rozważmy argumenty za i przeciw.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na to, żeby nasz kot swobodnie korzystał z uroków zewnętrznego świata, miejmy świadomość zagrożeń, które na niego czekają. Poniżej ich krótki przegląd:

- ruch uliczny: nie dotarliśmy do statystyk, ile kotów ginie każdego dnia pod kołami rozpędzonych samochodów, ale z pewnością jest to wysoka liczba. Także zaparkowany samochód może stanowić niebezpieczeństwo dla kota. Uwielbiające ciepło czworonogi wdrapują się pod maskę, usadawiając się na rozgrzanym silniku. Jeśli w tym samym momencie samochód zostanie odpalony, może dojść do poparzeń. Jeszcze gorsza sytuacja ma miejsce w przypadku przesiadywania kotów na górze opon – wystarczy sobie wyobrazić, co się stanie jak auto ruszy …

- choroby, urazy i zranienia. Do najpopularniejszych chorób kotów, którymi może się zarazić od innych osobników, jeśli przebywa na zewnątrz, należą:

  • białaczka kotów FeLV,
  • wścieklizna,
  • zespół nabytego braku odporności,
  • zapalenie otrzewnej FIP,
  • katar koci.

Poza powyższymi schorzeniami, wymienić należy także większe ryzyko kontaktu z przenoszącymi choroby pasożytami, takimi jak pchły i kleszcze.

- ataki ze strony psów lub dzikich zwierząt;

- nieżyczliwi ludzie - niestety nie wszyscy kochają koty. Kocie wędrówki kończą się więc nierzadko rozmaitymi urazami, złamaniami, ranami czy okaleczeniami.

- zatrucia - kot swobodnie poruszający się poza domem ma większe szanse na kontakt ze szkodliwą lub śmiertelną dawką trucizny. Niebezpieczne mogą okazać się przeróżne chemikalia stosowane do oprysku roślin, oleje, smary czy wysypywane przez ludzi trutki na myszy i szczury, które trafiają do organizmu kota poprzez zjedzenie upolowanego szkodnika.

- kradzieże - właściciele kotów rasowych powinni także pamiętać, że wypuszczanie czworonoga na zewnątrz wiąże się z ryzykiem jego kradzieży.

cat-3062647_1920.jpg

metadata: Kot wychodzący a czyhające niebezpieczeństwa – siatkidlakotow.pl

NASZE ODDZIAŁY

W ostatnich latach poszerzyliśmy obszar naszych działań o Łódź, Poznań oraz Gdańsk, Gdynię, Sopot. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu - Siatki balkonowe. Montaże wykonujemy przez cały rok, na terenie całej Polski.


T: 664 131 617

E: bydgoszcz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Tuchola, Świecie, Brodnica, Chełmno, Solec Kujawski, Golub - Dobrzyń, Żnin, Kcynia

T: 533 995 970

E: gdansk@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg, Lębork, Tczew, Wejherowo, Słupsk, Malbork, Starogard Gdański, Reda, Rumia, Chojnice, Kwidzyn

T: 664 131 617

E: poznan@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Poznań, Gniezno, Konin, Kalisz, Piła, Ostrów Wlkp., Leszno, Swarzędz, Września, Jarocin, Środa Wlkp.

T: 533 995 970

E: szczecin@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Police, Szczecinek, Wałcz, Stargard, Świnoujście

T: 664 131 617

E: olsztyn@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Olsztyn, Ełk, Elbląg, Giżycko, Ostróda, Szczytno


T: 533 995 970

E: gorzow@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Krajeńskie

T: 664 131 617

E: warszawa@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Warszawa, Ząbki, Józefów, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Łomianki, Wołomin, Legionowo, Marki

T: 664 131 617

E: lodz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Łódź, Kutno, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Łowicz

2