BLOG

2020-01-20

Moskitiera - złudne zabezpieczenie okna dla kota


Właściciele kotów doskonale powinni zdawać sobie sprawę, że zabezpieczenie okien jest warunkiem koniecznym, żeby zwierzęta były bezpieczne i mogły zaspokoić ciekawość świata zewnętrznego. Ochrona okna siatką jest też usługą skierowaną do ludzi - swoboda otwierania okien bez obawy i świeże powietrze w mieszkaniu to wartości dodane, oprócz szczęścia naszego kota.

Jednak żeby mieć pewność, że okno jest w pełni bezpieczne, należy wybrać odpowiednie zabezpieczenie. Poniżej ich krótki przegląd:

Siatka ochronna na okno:

wykonana z polietylenu - bardzo mocny materiał, odporny na warunki pogodowe, gryzienie czy szarpanie. Prawidłowo zainstalowanej konstrukcji kot nie jest w stanie samodzielnie sforsować.

Zalecamy oczko o wymiarach 4 x 4 cm lub 2,8 x 2,8 cm, ze wzmocnionym splotem.

Polietylen to elastyczne, a jednocześnie mocne i wodoodporne tworzywo, które doskonale nadaje się do zabezpieczania okien. Siatka nie traci swoich ochronnych właściwości przez okres około 8 lat (jest odporna na przetarcia, przebarwienia i promieniowania UV). Wykonanie techniką węzłową zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Siatki polietylenowe są dostępne są w dwóch kolorach – beżowym lub czarnym - można je dopasować do koloru elewacji, ram okiennych, czy wnętrza mieszkania.

Montaż może mieć dwie postaci:

  • we wnęce okiennej - największą zaletą tego zabezpieczenia jest zostawienie wolnego parapetu zewnętrznego i otwieranie okna na oścież - kot może z niego korzystać, a my bez problemu czyścić ewentualne zabrudzenia. Instalacja polega na stworzeniu stelażu z kołków sufitowych (ewentualnie driv do styropianiu), linki stalowej i śrub rzymskich.
  • bezpośrednio w ramie okiennej - zaletą jest możliwość otwierać okna na oścież oraz możliwość ochrony tylko jednego, wybranego dowolnie skrzydła. Do wad należy brak wolnego parapetu zewnętrznego. Montaż polega na stworzeniu stelażu z otworów oczkowych na wkręty, linki stalowej i śrub rzymskich.

W obu powyższych typach instalacji siatkę dopina się do stelażu przy pomocy ocynkowanych zszywek.

Nie zalecamy uchwytów klejonych do elewacji, jako mało odpornych na napieranie i wspinanie się kotów po siatce.

Kratki na okno:

Skutecznie zabezpieczają szczeliny w uchylnych oknach przed zaklinowaniem się kotów. Pełen zestaw składa się z kratek bocznych i górnych, wykonanych z drutu lub tworzywa sztucznego.

Moskitiera:

Istnieje teoria, że zamiast siatek lub kratek ochronnych warto zdecydować się na montaż moskitiery, która nie tylko ma zabezpieczyć kota przed wypadnięciem, ale przy okazji chronić mieszkanie/dom przed insektami.

Niestety budowa moskitiery sprawia, że nie ochroni ona kota przed zaklinowaniem się w uchylonym oknie i jego naporem przy oknie otwartym na oścież.

Dostępne na rynku moskitiery są stworzone ze zbyt delikatnego materiału i pod naciskiem kociego ciężaru mogą nie wytrzymać. Nawet wybór moskitiery z metalową ramą, nie daje gwarancji zapewnienia zwierzakowi pełnego bezpieczeństwa. Jeszcze gorzej ma się sytuacja jeśli chodzi o drapanie, wspinanie się i gryzienie - w tych przypadkach moskitiera w ogóle nie jest bezpieczna.

Podsumowując - tylko montaż siatki polietylenowej w oknie daje pełne, 100% bezpieczeństwo naszym kotom, a właścicielom możliwość  swobodnego otwierania okien.

Dla osób chcących połączyć dwa w jednym - istnieje opcja podpięcia moskitiery od zewnątrz, do już zamontowanej siatki polietylenowej. Nie jest to rozwiązanie w pełni estetyczne, ale spełniające swoją funkcję.

siatka-na-okno-Bydgoszcz.jpg

metadata: Przewaga siatki ochronnej na okno nad moskitierą dla kota - siatkidlakotow.pl

NASZE ODDZIAŁY

W ostatnich latach poszerzyliśmy obszar naszych działań o Łódź, Poznań oraz Gdańsk, Gdynię, Sopot. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu - Siatki balkonowe. Montaże wykonujemy przez cały rok, na terenie całej Polski.


T: 664 131 617

E: bydgoszcz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Tuchola, Świecie, Brodnica, Chełmno, Solec Kujawski, Golub - Dobrzyń, Żnin, Kcynia

T: 533 995 970

E: gdansk@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg, Lębork, Tczew, Wejherowo, Słupsk, Malbork, Starogard Gdański, Reda, Rumia, Chojnice, Kwidzyn

T: 664 131 617

E: poznan@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Poznań, Gniezno, Konin, Kalisz, Piła, Ostrów Wlkp., Leszno, Swarzędz, Września, Jarocin, Środa Wlkp.

T: 533 995 970

E: szczecin@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg, Police, Szczecinek, Wałcz, Stargard, Świnoujście

T: 664 131 617

E: olsztyn@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Olsztyn, Ełk, Elbląg, Giżycko, Ostróda, Szczytno


T: 533 995 970

E: gorzow@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Kostrzyn nad Odrą, Strzelce Krajeńskie

T: 664 131 617

E: warszawa@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Warszawa, Ząbki, Józefów, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Łomianki, Wołomin, Legionowo, Marki

T: 664 131 617

E: lodz@siatkidlakotow.pl

Montaż siatki dla kota: balkon, okno

Łódź, Kutno, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Łowicz

2